Treefort is set to rock our faces off, which is exactly what we need this year! Along with all the amazing artists coming to town to rock out, groove on, and shake it across downtown Boise, we have an impressive lineup of local artists for Treefort 2021 ready to throw down at all our favorite spots. Check this list of fantastic bands, peep their music, and add them to your schedules using the Treefort website or app! Also, don’t forget to keep an eye out on our homepage and social media for our Daily Treefort Guides, published each morning of Treefort. Every day we’ll highlight our picks of the biggest shows and events happening across all of each day’s stages and forts!

Wednesday 9/23

AKA Belle – 4:30 pm   Main Stage

Parade of Bad Guys – 6:00 pm  The Hideout

Cigarette Speedway – 6:30 pm  Linen Building

Joshua Lewis – 6:30 pm  Olympic

Lobo Lara – 7:00 pm  The Hideout

Mdnite – 7:00 pm  Neurolux

The New Mood – 7:00 pm   El Korah Shrine

Heather Meuleman – 7:50 pm  Pengilly’s Saloon

Baby Lucia – 8:00 pm  Neurolux

Winterforever – 8:30 pm  Shredder

Lounge on Fire – 9:00 pm  Hideout

The Jerkwadz – 9:20 pm  Western Proper

Black Bolt – 9:30 pm  Shredder

Bone Haus – 9:30 pm  Linen Building

Hand Trembler – 10:00 pm  Reef

CMMNWLTH – 10:30 pm  Shredder

Groggy Bikini – 11:30 pm  Western Proper

Whippin’ Shitties – 11:30 pm  Shredder

Boot Juice – 12:30 am  Pengilly’s Saloon

College Level – 12:30 am  Reef

Thursday 9/24

Boy Drama – 6:00 pm  El Korah Shrine

Wend – 6:00 pm  Sanctuary

Corduroy Blue – 6:10 pm  Shredder

Killin Me Kid – 5:00 pm  The Shredder

Neocentrics – 5:40 pm  Mardi Gras Ballroom

Transistor Send – 6:40 pm  Olympic

Built To Spill – 7:00 pm  Main Stage

VEMM – 7:00 pm  Mardi Gras Ballroom

Parade of Bad Guys – 7:30 pm  Pengilly’s 

Porcelain Tongue – 7:30 pm  Shredder

Raccoon Tour – 8:00 pm  Mardi Gras Ballroom

Daniel Kerr – 8:20 pm  Linen Building

Thomas Paul – 8:40 pm  Pengilly’s Saloon

James Plane Wreck – 8:50 pm  The Olympic

AURALUX – 9:00 pm   Balcony

Boot Juice – 9:00 pm   Lost Grove

Golder Strange – 9:00 pm  Mad Swede Brew Hall

Oyó – 9:30 pm  Reef

Sstrawberry – 10:00 pm  Spacebar

Papas – 10:00 pm  Western Collective

Kissay – 10:10 pm  Adelmann South @ Capital City Event Center

Jens Kuross – 10:50 pm  Sanctuary

Steve Fulton – 10:50 pm  Hannah’s

Power House – 11:10 pm  Olympic

Ohbrando – 11:20 pm  Adelmann South @ Capital City Event Center

Madisun Proof – 11:30 pm  Reef

Ruff Pups – 12:10 am  Western Proper

Jupiter Holiday – 12:30 am  The Funky Taco

Rahkeem – 12:30 am  Adelmann South @ Capital City Event Center

Trash Fence – 12:30 am  Linen Building

Bread & Circus – 12:40 am  Pengilly’s Saloon

 

Friday 9/25

Angel Abaya – 2:40 pm  Main Stage

Lucid Aisle – 5: 00 pm  Neurolux

Blanket Ghost – 6:00 pm  Sanctuary

Dustin Morris – 6:00 pm  Pengilly’s Saloon

Ealdor Bealu – 6:00 pm  The Hideout

Sick Wish – 7:10 pm  Shredder

Endless Atlas – 7:00 pm  Spacebar

Ana Lete – 7:00 pm   The District

College Level – 7:00 pm  Mardi Gras Ballroom

Up is the Down is the – 8:00 pm  KIN

The Phets – 8:00 pm  Mardi Gras Ballroom

Ruff Pups – 9:50 pm  Olympic

Cloudest Speaker – 10:00 pm  Adelmann North @ Capital City Event Center

Blood Lemon – 10:10 pm  El Korah Shrine

St. Terrible (And the Gospel of Nothingness) – 11:00 pm  Sanctuary

EvoluShawn – 11:10 pm  Adelmann South @ Capital City Event Center

Eleven & Jason D – 12:00 am  Spacebar

Bread & Circus 12:10 am  The Funky Taco

Groggy Bikini – 12:10 am  Mad Swede Brewing Hall

Lobo Lara – 12:10 am  The Basque Center

High Pine Whiskey Yell – 12:30 am  Pengilly’s Saloon

Lounge on Fire – 12:40 am  Western Propper

Street Fever – 12:40 am  Shredder

Dedicated Servers – 1:00 am  Spacebar

Satuday 9/26

Ana Lete – 2:00 pm   Lost Grove Brewing

Jeremy Stewart  – 2:00 pm  Sanctuary

Afrosonics – 2:50 pm   Main Stage

LED – 4:30 pm  El Korah Shrine

Blood Lemon – 5:00 pm  Hideout

Joshua Lewis – 5:30 pm  KIN

Illicit Nature – 6:00 pm  Mad Sweded Brew Hall

Braided Waves – 7:00 pm  Neurolux

Ealdor Bealu – 7:20 pm  Shredder

Fingerprince – 7:30 pm  Spacebar

Killin Me Kid – 8:00 pm  Lost Grove Brewing

Rahkeem (Roller Disco) – 8:00 pm  The Grove Plaza

Ivy Rose – 9:00 pm  Adelmann North @ Capital City Event Center

Corduroy Blue – 10:00 pm  Mad Sweded Brew Hall

Amuma Says No – 10:10 pm   Olympic

Eilen Jewell – 11:00 pm Basque Center

Pure Ivy – 11:10 pm  The District

Dirt Russell – 11:40 pm  Shredder

THROES – 12:00 am  Mardi Gras Ballroom

Porcelain Tongue – 12:10 am  Mad Swede Brew Hall

The Dirty Moogs – 12:50 am  Spacebar

 

Sunday 9/26

Wend – 12:50 pm  Main Stage

Daniel Kerr – 2:10 pm  Main Stage

Idyltime – 2:50 pm  Linen Building

The Frim Fram w/ Emily Braden – 3:30 pm  KIN

James Plane Wreck – 4:30 pm  El Korah Shrine

Gated Community – 6:20 pm  KIN

Nick Delffs – 6:50 pm  Linen Building

Mountains Like Tidal Waves – 7:00 pm  Shredder

Jesse Blake Rundle – 7:30 pm  Pengilly’s Saloon

Hummingbird of Death – 9:00 pm  Shredder

Hillfolk Noir – 9:30 pm  Linen Building

Jonathan Warren & The Billy Goats – 9:40 pm  Pengilly’s Saloon

Ingrown – 10:00 pm  Shredder

Papas – 10:00 pm  Mad Swede Brew Hall

Power House – 10:40 pm  Western Proper

Rejection Pact – 11:00 pm  Shredder

Built To Spill – 11:40 pm  El Korah Shrine

Krystos – 12:10 am  Shredder

 

 

RECENT ARTICLES